Kwieciak jabłkowiec

Niewielki chrząszcz z charakterystycznym ryjkiem (rodzina ryjkowcowate), bardzo pospolity na ternie całego kraju, szczególnie w sadach zaniedbanych lub położonych blisko kompleksów leśnych. Długość ciała ok. 4 mm. Ciemnoszary z dwoma charakterystycznymi jaśniejszymi pasami na tylnej części pokryw  układającymi się w kształcie liter V.

Kwieciak jabłkowiec na pąku kwiatowym

Kwieciak jabłkowiec na pąku kwiatowym

W okresie nabrzmiewania i pękania pąków (marzec, kwiecień) dorosłe samice po przezimowaniu wyżerają w nich okrągłe dziurki w celu odżywiania się, lub drążą w pąkach kanaliki, by złożyć w nich jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które wyżerają słupki i pręciki oraz podgryzają płatki korony.  Kwiaty zasiedlone przez larwy kwieciaka nie rozwijają się a płatki korony brązowieją, tworząc charakterystyczne „buławki” łatwe do zauważenia   na tle kwiatów rozwijających się normalnie. Duża liczba tak wyglądających kwiatów daje sygnał, że populacja tego szkodnika jest tak duża, że konieczne może być zwalczanie tego szkodnika w następnym sezonie. Szkodliwość kwieciaka może być szczególnie znacząca w przypadku uszkodzeń mrozowych pąków kwiatowych i słabego w związku z tym kwitnienia. W takiej sytuacji liczne występowanie kwieciaka  może spowodować istotną redukcję plonu. Aby ocenić sytuację, należy w okresie nabrzmiewania pąków przeprowadzić lustrację stosując metodę strząsania. Powinna ona być wykonana w ciepły słoneczny dzień gdy temp. powietrza wynosi

Poczwarka w martwym kwiecie.

Poczwarka w martwym kwiecie.

co najmniej 12 0C.  Strząśnięcie 5 – 10 chrząszczy, w zależności od spodziewanej intensywności kwitnienia jest sygnałem do wykonania zabiegu zwalczającego. Zabieg powinien być wykonany w ciepły słoneczny dzień kiedy chrząszcze są aktywne w koronach drzew. W przypadku dużej liczebności szkodnika może zachodzić potrzeba zwalczania go w okresie zielonego pąka kwiatowego. Decyzja o ewentualnym powtórzeniu zabiegu musi być poprzedzona powtórna lustracją. Do zwalczania kwieciaka zarejestrowanych jest kilka preparatów, w zdecydowanej większości z grupy syntetycznych pyretroidów, które w tym czasie sprawiają najmniejsze zagrożenie dla fauny pożytecznej.

 

 

Prof. dr hab. Remigiusz Olszak

Instytut Praktycznego Sadownictwa

 

 

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30