Brudnica nieparka (Lymantria dispar)

 Dla sadowników brudnica jest wspomnieniem z dawnych lat. Jednak w obecnym sezonie można było spotkać gąsienice tego szkodnika w niektórych sadach. Ta na zdjęciach znaleziona na jednym z drzew w naszych doświadczeniach nawożeniowych. Brudnica nieparka ma wyjątkowo szeroki zakres roślin żywicielskich i była kiedyś groźnym szkodnikiem drzew owocowych. Nadal potrafi powodować silne uszkodzenia w lasach i parkach.

Brudnica nieparka (Lymantria dispar) – Gąsienice osiągają długość od 45 do 75 mm, brunatne, z trzema żółtymi liniami wzdłuż grzbietu. Na ciele mają duże brodawki, z przodu niebieskie a z tyłu czerwone.
W ciągu roku rozwija się jedno pokolenia szkodnika. Zimują jaja w złożach, na pniach lub dolnej stronie konarów. Na przełomie kwietnia i maja wylęgają się gąsienice, które żerują przez 2-3 miesiące. Następnie schodzą na pnie, gdzie następuje przepoczwarczenie. Pod koniec lipca pojawiają się dorosłe motyle, które składają jaja.

Gąsienice żerują od kwietnia. Młode gąsienice przez pewien czas pozostają na miejscu wylęgu, tworząc skupienia, tzw. „lusterka”. Wytwarzają nici przędzy, dzięki którym są przenoszone przez wiatr na inne drzewa. Starsze gąsienice żerują pojedynczo, zjadając jedynie część liścia. Na roślinach iglastych żerują na wierzchołkach łuskowatych igieł, nieuszkodzone części igieł brązowieją. Przy masowym pojawie powodują znaczne uszkodzenia liści i pędów, powodując powstawanie gołożerów.

Występuje pospolicie na wielu gatunkach drzew liściastych (głównie dąb, grab, topola, wierzba, brzoza), sporadycznie na drzewach iglastych: jałowcach, świerkach, jodle koreańskiej oraz żywotniku zachodnim.

 

fot. Robert Sas

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031